Neopouštěj mě


Název: Neopouštěj mě
EN: Never let me go
Rok: 2010
Země: Velká Británi / USA
Délka: 103 minut
Online ke shlédnutí ZDE

Děj se odehrává v 70' až 90' let dvacátého století. Mladinká Kathy H. žije v internátní škola Hailsham, která se stará a vychovává děti, které mají podobný život jako prasata a jen čekají na porážku. Děti si totiž vychovávány jako věci, ze kterých si pak postupně berou orgány. Kathy se kamarádí s Tommy a Ruth. Jsou to její nejlepší kamarádi a do Tommyho je zamilovaná, tak jako o do ní, jenže přijde Ruth a už v jejich brzkém věku začne "chodit" s Tommym. Kathy si myslí, že je to jen dětská láska a rozejdou se, jenže jim je 19 let, odcházejí ze školy a Tommy s Ruth jsou ruku v ruce. Musí se na ně koukat a to už prostě po nějaké době nedává a odejde z farmy, kde všichni tři, ještě s ostatními, jsou a půjde dělat pečovatelku pro dárce orgánů.
Po několika letech se v nemocnici náhodou setká s Ruth, která už je po dvou odběrech orgánů a je na tom špatně. (Dárce zvládne maximálně 5 odběrů.) Společně se rozhodnou, že najdou Tommyho, protože s ním Ruth už před lety zpřetrhala kontakt. Společně vyrazí na pobřeží, kde se Ruth dožaduje odpuštění, že je dva rozdělila, i když věděla, že se milují. Chce jim jít zařídit odklad. To je něco, co umožní zamilovaným párům ještě nějaký rok, než oba umřou, díky odběrům.
Ruth po dalším odběru zemře, Kathy je s Tommym šťastná. užívají si sami sebe a snaží se zařídit ten odklad. Ten 'nečekaně' nevyjde, protože je jim řečeno, že to zkoušelo spoustu párů, ale je to jen "slastná vidina" lidí, kteří si myslí, že se jim tak prodlouží život, ale že žádný odklad neexistuje a nikdy neexistoval.
Tommymu se všechno zhroutí, po nějaké době jde na třetí odběr, který je i jeho poslední. Po měsíci a půl jde i Kathy na své první dárcovství.


"Jedním si nejsem jistá. Jestli jsou naše životy tak různé od životů, které zachraňujeme. ... Všichni jsou smrtelní."


Teď bych se chtěla k určitým věcem vyjádřit.

Jako první bych chtěla říct, že opravdu nechápu to... jak bych to nazvala... nikdo z nich nebojuje o svůj život. Nebojuje. Vědí, jaký je jejich osud, ale nikdo neuteče, neschová se, tudíž to mám chápat, že jim je jejich osud lhostejný? Nebo proč tedy něco nepodniknou? Ale takže tím pádem absolutně nepobírám podstatu toho, že Tommy se tam složí, že odklad nevyšel a on tedy jisto jistě brzy zemře a nechápu výše zmíněnou větu, kterou Kathy řekla na konci. Ano, vystihuje podstatu toho filmu, ale vlastně je to všechno ironie.
Chtějí žít, ale nebojují za to. Vždyť kolik lidí žije na úprku? Nebyl by to ideální život, ale co je ideálního na tom, že vás vnitřně ostatní vykrádají a vy bolestivě a sami umíráte?

Druhá pro mě trošku nepochopitelná věc je, že se ženou za něčím, co neexistují. Ano, i nepravdivá vidina pomůže k dalšímu bytí, ale přeci nemůžu zakládat celý svůj nastávající život na něčem, co řekne pár, který někde něco slyšel. Nikdy nebyl nikdo, kdo by přišel s tím, že odklad dostal. Nikdo nikdy nemluvil s nikým, kdo by třeba jen mluvil s někým, kdo třeba jen zná člověka, který odklad dostal. (Samo o sobě je to nedůvěryhodné, ne?) Proto se honí za něčím, co neexistuje a co si někdo vycucal z prstu. Tommy na tom zakládá všechno a když někdo řekne "Nikdy tato možnost neexistovala." celý jeho život se zboří jako domeček z karet.
Ano, potřebují nějakou podstatu, která jim umožní druhý den vstát, ale... nechápu, že něco, co neexistuje.
To je jako bych druhý den ráno vstala jen proto, že si budu myslet, že když vylezu na střechu domu a skočím, vyletím do nebe. Prakticky je to to samé.

Další, v pořadí třetí, věc, kterou jsem nepochopila je to, že Tommy prý celý život miloval Kathy a chtěl být s ní a hlavně věděl, že ona ho má také ráda (!!!), tak i přesto si začal s Ruth a byl s ní kolik let. (Není přesně řečeno, v kolika nebo po jaké době se rozešli, abychom to dopočítali. Nějakých 10 to bylo určitě.)
Miluje jí, ale je s jinou a ještě kouká, jak tu, kterou údajně miluje, ničí to, že on je s jinou. Je to stejně nesmyslné, jako moje věta. Ano. Uniká mi ta logika.

A jako čtvrtá věc je, že prostě musím filmu nějak uvěřit, aby se mi líbil. Tomu jsem nevěřila. Neříkejte mi, že by dokázali utajit to, kam se ztrácejí děti, kde se berou noví lidé a jak to, že je vždy pro každého orgán, který potřebuje. A taky to, že o tom nikdo nevěděl, tedy jen ti pověření tomu, nikdo z venku. Tohle se přece přede všemi neutají.

Vlastně vůbec nevím, jestli bych vám film doporučila. Jsou tam skvělí herci, hraje tam mnu milovaná Keira Knightley, film je dobrý, jen ale povrchově, ne, když se nad tím zamyslíte.

Jsou jen dva momenty, které se mi vážně líbily.
Kathy měla v rukou porno časopis a celý ho projížděla. Přišel Tommy a viděl ji. Řekl to Ruth a ta prohlásila, že se do něj dívala jen proto, že byla prostě nadržená, jenže důvod byl ten, který se dozvíte až ke konci, že hledala svou matku, protože všechny ty děti jsou od vyvrhelů společnosti. Prostitutky, fetky, bezdomovci. To se mi vážně líbilo.
A to, že přemýšleli a uvažovali, proč je ve škole nutili být kreativní a tvoříví, proč pro ně dělali galerie. Mysleli si, že to bylo z důvodu, aby zjistili, jací jsou uvnitř. Pravdou bylo, že to dělali proto, aby dokázali, že duši mají.
Jinak? Nic.


Viděli jste film?
Co si o něm myslíte?
Jak byste mi vysvětlili věci, které jsou pro mne nepochopitelné?


Previous
Next Post »
0 Komentar