Tipy - Jednoduchá maturitní četba


Ahoj, ahoj.
Jako student maturitního ročníku vím, jak by mohla být maturitní četba jeden ze strašáků (pokud teda nejste salámisti). Když se člověk rozhodně těch 20 knížek přečíst, i když na knížky kouká maximálně u babičky na poličce, kde má kuchařky, nebo je čtenář jen vytříbeného žánru, hodí se každá rada, co člověk může přečíst nebo se vzdělat jinou formou a mít klid.

Připravila jsem tu pár tipů na jednoduché, čtivé nebo dobře zpracované knihy, které byste mohli šoupnout do seznamu, pokud ho ještě nemáte zpracovaný.

Jako první bych se pustila do dramatu.

Každý to zná, každý o tom slyšel, na základce se to většinou muselo číst povinně, probíralo se to tam i na střední a člověk, který není hlupák, to zná. Mluvím tu o dramatech od Shakespeara - Romeo a Julie a Hamlet - myslím, že tohle by mohly být jasné volby.

Romeo a Julie: Ani jedno z děl nemá stovky stránek a dá se to sfouknout za pár dní (pro nerychlé čtenáře). Existují zjednodušené verze, filmy, videa, audioknihy a kniha není těžká. A příběh zná prostě každý.

Hamlet: Asi bych se opakovala, ale tohle je tak slavné dílo, které podle mě nepotřebuje popis stejně tak, jako Romeo a Julie. Film s Mel Gibsonem je super, klidně bych doporučila.

Nehledě na to, že o spisovateli má každý alespoň nějaké povědomí, a tak se o tom dá pěkně povídat. (Samozřejmě s nějakým alespoň staženým rozborem, pokud ho neděláte samy.)Jako druhé bych tu dala poezii.

V našem seznamu toho nebylo zase tolik na výběr, ale určitě Máchův Máj, Erbenova Kytice nebo taková Seifertova Maminka, to je jasná volba.

K Máji a Kytici snad nemusím asi nic říkat. Oboje zfilmované, Máj teda není úplně přesný, ale hlavní děj tam jakž takž zachycen byl, Kytice je opět zfilmovaná, ale to je tak nádherná sbírka balad, že je hřích si to nepřečíst, ale prosím. Ve filmovém ztvárnění však je jen 7 balad, ve svírce je jich 13 - ale tak 6 se jich přečíst dá. Teď vyšla i komiksová verze a je to skvělé.

Jako třetí bych přešla k próze.

Guy de Maupassant - Kulička (nejtěžší na tom všem je si zapamatovat výslovnost toho autora)
Mezi krátká díla, které jsou přečtená hned a mají všeho všudy má pár desítek stránek. Je to velmi dobré dílo, které i v tak málo stranách popíše všechno. Jak se lidí chovají, co dokážou a jací jsou charaktery.

Petr a Lucie - Romain Rolland
Příběh o lásce v druhé světové válce. Není to úplně šťastné dílo, přesto krásné. Kniha má maximálně do 100 stran a její velikost je většinou u větší A6, takže paráda. Mně se osobně hůř četlo, ale na youtube je spousta nahraných audioknih.

Memento - Radek John
Příběh o životě feťáka, který začal už na střední škole a jak to s ním (ne)dopadlo. O tom, jak to chodí, o drogovým podsvětí a určitě čtivé a "zábavné" pro člověka, kterého tato problematika zajímá. Knížka má okolo 280 a je psaná... jak to říct, no srozumitelně a česky.

Jedenáct minut - Paulo Coelho
Příběh podle skutečné události, kdy mladá Brazilka jede do Švýcarska za vidinou peněz, slávy a nalezením životní lásky, jenže se dostane do bordelu. Knížka popisuje, jak žila, co dělala, co zažila, jak měla peníze, "slávu" a nakonec našla i svou osudovou lásku. Knížka má asi 200 stran, hodně se tam moří ve svých pocitech a rozjímáním nad světem a životem, ale určitě je to zajímavé čtení.Stepfordské paničky a Rosemary má děťátko - Ira Levin
Dvě v jednom. Knížka má s oběma příběhy 280 stran, což si myslím, že na dvě knížky je fakt pecka. Rosemary je hororový příběh o mladém páru, kdy žena otěhotní a jak to říct... doprovází je u toho satan. Stepfordské paničky jsou zase o tom, že se mladá rodina přistěhuje do dokonalého Stepfordu, kde je ale se všemi něco špatně. Všechny ženy a jejich děti jsou tak dokonalé. Nemají ale žádné zájmy a nic nedělají. Joanna se to snaží vypátrat, když na to však přijde, stane se z ní také ta dokonalá manželka, co za tím stojí?

Báječná léta pod psa a Účastníci zájezdu - Michal Viewegh
Ne každému jeho styl může přijít dobrý, každopádně je to jeden z nejúspěšnějších českých spisovatelů dnešní doby a jeho díla mají něco do sebe. Minimálně to, že se lehce a rychle čtou.
Účastníky zájezdů známe snad každý, avšak film není to samé, co kniha. Různé věci jsou pozměněné a bylo by dobré, aby si každý knihu přečetl nebo minimálně kouknul na film a našel si věci, které spolu úplně nesouvisí. A pokud někdo neví, tak různorodí lidí jedou na zájezd k Jadranu, kdy se postupně mluví o jejich příbězích a různě se proplétají. Kniha má 350 stran, ale přečte se dobře.
Báječná léta pod psa jsou o Kvídovi, jeho životě, životě jeho rodičů a životě za socialismu. Vtipné dílko, které má kolem 220 stran.

Prima sezóna - Josef Škvorecký
Vtipné dílko, které má kolem 200 stran a já ho přečetla jedním dechem. Je rozděleno na několik částí, kdy se v každé děje trochu něco jiného, přesto na sebe navazují. Mladý gymplák Danny je Kostelecký sukničkář a proutník a zkouší to na každou pěknou holku ve městě, jenže s tím přiházejí slasti i strasti.

Malý Prince - Antoine de Saint-Exupéry
Tuto knížku, když někdo nezná, jakoby nebyl. Pohádkové rozkošné dílko o pár stránkách, které dostane každého. Malý prince cestuje po různých planetách, potkává zvláštní lidi a poslouchá jejich příběhy. Poté se objeví autorovi v poušti a o všem mu vypráví.


Stařec a Moře - Ernest Hemingway
Kniha má přes sto stránek, kde mi celkově přišlo, že v půlce knížky se nic nedělo, přesto stojí za přečtení, je krátká a lehká a minimálně patří ke knížkám, které by měl znát každý. Starý rybář, který už dlouhé dny nic nechytil a střádá, se vydá na moře, kde chytí velkou rybu. Jenže ryba je tak velká, že ji nemůže vytáhnout a nechá se dlouhé hodiny táhnout, jenže přijdou žraloci a rybu mu sežerou. On přijede po několika dnech zpátky domů, a i když  ne s rybou, přiveze její kostru, kdy všichni vidí, co chytil a dostane se mu patřičná úcta a hrdinství.

Saturnin - Zdeněk Jirotka
Vtipné příběhy o zvláštním člověku - Saturninovi. Kniha je rozdělena na krátké povídky, které se čtou jedním dechem, a rozhodně se nad nimi alespoň pousmějete. Vyšel k tomu i film, které řekne vše potřebné. Dílko má 200 stran, nic hrozného.

Babička - Božena Němcová
Babička je babička a je to naprosto skvělé dílo. Když už je někdo líný číst, alespoň se podívat na starou verzi, ale věřím, že tu není snad nikdo, kdo by babičku na základce či střední nemusel povinně číst, nebo neviděl její filmové zpracování.

Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou - Arnošt Lustig
Podle mého názoru je to nejvydařenější knížka od něj a pokud někoho zajímá téma holocaustu, koncentračních táborů a genocidy židů, tohle je přímo pro něj. 20 bohatých židů, kdy jeden z nich zachrání mladou tanečnici a za úplatky jim je řečeno, že je dostanou pryč, bohužel jsou všichni převezeni do tábora. Zachránce mladé tanečnice si ji nakonec vezme, ale vojáci ji přikáží, aby před nimi tančila, Kateřina jednomu z nich vezme zbraň a dva vojáky zastřelí. Nařídí ji zabít a s ní i všechny bohaté obchodníky. (Příběh o střílející tanečnici je pravdivý.)

Zde tu je 20 díl, které přesně stačí k maturitě, kdyby i tak bylo málo, určitě bych ještě doporučila Na západní frontě klid od Erich Maria Remarque, Jámu a Kyvadlo od A.E. Poea nebo Alchymista od už zmíněného Paula Coelha.

Tak doufám, že jsem vám třeba alespoň trochu pomohla a určitě mi do komentářů můžete napsat vaši oblíbenou knížku, protože hned jak dočtu potřebná poslední díla k maturitě, ráda bych měla co dál číst. :)

A maturitě zdar!
Previous
Next Post »
16 Komentar
avatar

Prosím, ne "básničky", ale poezie! :D Ne nutně vše, co se rýmuje a spadá do poezie, je básnička. :D

Máš tu dobré knihy, plno jsem jich četla a mám je zmíněné i ve svém článku, který jsem kdysi psala. ;) Ačkoliv jsem prohlásila, že už bych maturovat nikdy nechtěla, z češtiny by mi to až tak nevadilo, docela jsem si to tenkrát i užívala. :D
Snad si vytaneš něco, co bys ráda.

Balas
avatar

Už jsem to spravila, pro klid v duši. Nějak jsem nepřemýšlela. :D

A díky, snad, jo, ale asi by mi tu bylo jedno, co bych si vytáhla. :)

Balas
avatar

Prima tipy! Několik z nich jsem v seznamu měla :D Máj je podle mě úplně základní kniha k maturitě, protože je tam neskutečné množství basnických prostředků (jestli se to u maturit ještě dělá? jako určování matefaor apod.) a snadno se v tom hledají. Já osobně bych doporučila ještě Farmu zvířat, Pygmalion, Ostře sledované vlaky a Čapka - měla jsem Válku s mloky, R.U.R. a Bílou nemoc. Je dobré se taky soustředit na autory, kteří si byli současníky nebo se dají srovnávat (v mém případě jasný Orwell - Čapek). Pak třeba člověk k 5 knihám, tj. k 5 otázkám umí vpodstatě stejnou historickou teorii a hlavně je schopen porovnávat a tak :) A stejně tak se vyhnout obdobím, která nám nevoní - například nikdy jsem nebyla schopná pořádně umět Národní obrození a tak jsem se tomu obloukem vyhla :D

Balas
avatar

vy mate ako povinne vitanie diela od Paula Coelha? zaujimave... zo vsetkych spominanych knih som ako povinne citanie citala Hamlet, Romeo a Julia, Peter a Lucia a Na zapade nic nove. Starec a more a Maleho princa som citala uz potom po maturite. o niektorych z ostatnych viem, ze existuju, ale my sme logicky mali citat viac slovensku prozu a tu cesku az tak velmi nie. Gulocku od Maupassanta som si chcela precitat uz dlhsie, tak dakujem, za pripomenutie :)

Balas
avatar

Já jsem teď v maturitním ročníku, a tak jsem doufala, že tu najdu trochu inspirace :D ale jak vidím, tak máme trochu jiný vkus a nebo jsem už dané knížky četla - třeba skvělého Saturnina a povídky od Poea.. Ale divím se, že doporučuješ Malého prince jako jednoduchou knihu, tak bych ji rozhodně nepopsala. A Babička? Jsi první od koho slyším/čtu, že je to super knížka, se všema jsem se zatím shodla na tom, že je to nudná nicnedávající knížka. A Máj jsem sice četla, ale na seznam bych si ho zařadila jen v tom nejhorším scénáři - to je opravdu knížka, kterou nemůžu a hrozně ji nemám ráda. Nicméně mě zaujaly dvě díla a to Stepfordské paničky a Rosemary má děťátko - obě knížky jsou na mém to-read listu, ale až po maturitě, jelikož je nemáme na seznamu, docela mě zarazilo, že si je někdo může vybrat k maturitě, těm lidem upřímně závidím.

Balas
avatar

Samozřejmě, že každý máme jiný vkus a všem se nezavděčím. :)
Malý princ, je podle mého, jednoduchá kniha v tom smyslu, že má pár stránek a pokud někdo umí číst a není debil, tak to pochopí. Čtou to i děti. :)
Babička je podle mě klasika, kterou by měl přečíst každý, ale je to nejoblíbenější knížka mojí mamky a četla mi ji pomalu místo pohádkových knížek, když jsem byla malá. Mám ráda ten příběh, bydlím kousek od Ratibořic a prostě je to moje. Máj je těžký, to přiznávám, ale zase je to kniha, kterou zná každý a také má pár stránek a jsou všude rozbory a dělá se to ve škole, takže stačí poslouchat.
Někdo má na seznamu Harryho Pottera, někdo Pána prstenů někdo třeba My děti ze stanice ZOO, my zase máme Levina, nemyslím si, že je tu něco, co by mělo zarazit. :)

Balas
avatar

Vy na Slovensku to máte jinak, jak jsem zjistila. Na našem seznamu 120 knih, ze kterých vybíráme, máma od Coelha Alchymistu i jedenást minut.
Není zač, děkuji za komentář. :)

Balas
avatar

Jojo, řekla jsi to správně. :)
Určitě je fajn si to rovnat podle toho, jak co měli společné, ale naučit se pár vět ke každýmu autorovi taky není tak těžký. :) A ono se to stejně tolik nehrotí, co tak koukám. Byl jsem minulý rok se kouknout k maturitě, slečna si vytáhla Hamleta a dala bych to i ve třeťáku bez učení, takže to asi nebude tak horké. :)

Balas
avatar

Já jsem si vybírala to nejtenčí a nejjednodušší ale dost věcí z tvého seznamu sedí i u mě. Mrzelo mě že my Harryho Pottera nemůžeme ale například Bylo nás 5 mě hrozně bavilo :D

MagicBeautyLife

Balas
avatar

Bylo nás 5 jsem slyšela, že moc lidí nebavilo, ale to se říká i o Škvoreckém a Prima Sezónu si s chutí přečtu znovu. :D Harryho bych taky brala, o tom bych mluvila i hodinu a ne jen 15 minut. :D

Balas
avatar

Některé knihy které jsi volila, bych určitě neoznačila jako jednoduché. Třeba Babičku nám češtinář hodně rozmlouval. :)
Nám češtinář i u každé knihy řekl jestli nám stačí divadelní představení nebo film. Takže musím říct, že v tomhle ohledu jsem strašně ráda, jak úžasný je. Podobný článek jako ty také chystám O:)

Gabux

Balas
avatar

Asi nejde jen o jednoduchost, to jsem pojmenovala špatně, ale jsou knížky, které by člověk postě měl přečíst a patří k základním znalostem. A babička mi přijde v pohodě, no a když už ne, tak černobílá babička je krásně zpracovaná. :)

Balas
avatar

120 knih z kterých si máte 20 vybrat?
To mně připadá zoufale a trapně málo.
Kdyby to bylo 120 knih z 2400, to prosím, to by se už akceptovat dalo.
Máte tam na výběr třeba Tacita, Livia, Tassa, Ovidia, Lúkiana...? Kdybyste mně to lépe přiblížila, třeba v členění podle historických epoch, tak bych byl rád, zajímalo by mne to.
Milan

Balas
avatar

Máme určitá kritéria, podle kterých si vybíráme knížky. 2 dramata, 2 poezie, 2 prózy - dále pak 2 tituly ze světové a české literatury do konce 18.století, 3 díla z české a světové literatury do konce 19.století, 4 ze světové literatury 20. a 21.století a 4 z české literatury 20. a 21. století. Co si kdo pak vybere je na něm.

Balas
avatar

Hamlet mi vůbec nešel. Nedočetla jsem ho. :( :D
Teda a mít v četbě Saturnina, tak si výskám. :D Musí být super si ho vytáhnout. :D

Balas
avatar

Saturnin je super. :D A Hamleta jsem si půjčila zjednodušenou verzi a bylo to fajn. A myslím, ž to bohatě sačí. :)

Balas